ACTIVITATI DE DISEMINARE A PROIECTULUI

PAGINA PRINCIPALA ACTIVITATI MOBILITATI POLONIA SPANIA ROMANIA

• Conferinta de lansare a proiectului

• Pentru a facilita vizibilitatea proiectului in comunitatea locala, echipa de management a scolii a organizat conferinta de deschidere, gazduita de Centrul de Reconversie Profesionala Slobozia Conachi, unde au luat parte peste 200 elevi, profesori, parinti si autoritati locale.Participantii au primit fluturasi si pliante cu detalii despre activitatile proiectului. Conferinta a inceput cu un moment de celebrare a "Odei Bucuriei", ca expresie a bucuriei si mandriei de a face parte din marea familie a proiectelor europene din cadrul LLP.Coordonatorul proiectului, profesor Lucica Florea, a prezentat obiectivele proiectului, activitatile si rezultatele asteptate in urma cooperarii celor 4 scoli partenere.Acestea au fost prezentate cu ajutorul unor materiale media realizate de echipe de profesori si elevi. Discursurile primarului localitatii, dl profesor Neculau Ion si ale fostului director al scolii, profesor Hodina Dumitru, au evidentiat mandria comunitatii slobozene de a fi parteneri in acest interesant proiect de cooperare europeana.
  • Creare pagina web a proiectului la nivelul parteneriatului

• Pagina web a proiectului www.literacy-comenius.eu a fost creata de echipa scolii partenere din Polonia, coordonata de profesor Natalia Majzckarach, si reuneste informatii si materiale despre toate activitatile proiectului derulate in fiecare scoala partenera.
  • Publicatii in presa la nivelul tuturor scolilor partenere despre intalnirea de proiect din Romania

• Fiecare scoala partenera a publicat in presa locala/regionala/nationala articole despre beneficiile intalnirii de proiect realizate in Romania.
  • Articol publicat in revista Scoala Galateana despre intalnirea de proiect din Romania

• Articol publicat in revista Scoala Romaneasca despre intalnirea de proiect din Romania

• Articole publicate la nivelul scolilor partenere despre intalnirea de proiect din Polonia

• Editarea Newsletter European Post nr.1